Gruv- och stenbrottsarbetare
Hälften av alla gruv- och stenbrottsarbetare tjänar mer än 42 100 kr i månaden (SSYK 8111, 2025).
Medianlön
42 100 kr/mån
Hälften tjänar mer, hälften mindre.
Genomsnittslön
45 800 kr/mån
Aritmetiskt medelvärde
Antal anställda
–
Personer i yrket i Sverige.
Månadslön före skatt, omräknad till heltid. Källa: officiell lönestrukturstatistik för 2025 från SCB / Medlingsinstitutet. Om statistiken
Snabbsvar: vad tjänar en gruv- och stenbrottsarbetare?
Medianlönen för gruv- och stenbrottsarbetare i Sverige är 42 100 kr per månad före skatt. Genomsnittslönen är 45 800 kr per månad. Uppgifterna avser heltidslön enligt Sveriges officiella lönestatistik, referensår 2025 (SSYK 8111).
Så står sig lönen
Medianlön för gruv- och stenbrottsarbetare ligger 9,9 procent över hela arbetsmarknadens – en skillnad på 3 800 kr i månaden.
Yrket placerar sig på plats 179 av 388 yrken sorterade efter medianlön – högre än 54 procent av yrkena.
Jämförelsen görs mot samma mått: medianlön mot medianlön.
Lönekolls analys
Slutsatserna nedan är framräknade av Lönekoll ur den officiella statistiken för gruv- och stenbrottsarbetare.
Läget mot riket
Medianlön för gruv- och stenbrottsarbetare ligger 9,9 procent över hela arbetsmarknadens, en skillnad på 3 800 kr i månaden. Yrket har högre medianlön än 54 procent av alla yrken i statistiken.
Löneskillnader mellan åldersgrupper
Högst genomsnittslön bland de redovisade åldersgrupperna har gruppen 35–44 år, 50 000 kr per månad, och lägst har gruppen 18–24 år, 41 600 kr per månad. Skillnaden mellan grupperna är 8 400 kr i månaden, 20,2 procent. Siffrorna jämför olika åldersgrupper vid samma tidpunkt och följer inte samma personer över tid.
Skillnad mellan kvinnor och män
Männens genomsnittslön är 7 400 kr högre i månaden, 19,1 procent. Kvinnornas lön motsvarar 84 procent av männens. Skillnaden är inte justerad för exempelvis ålder, sektor, arbetstid eller andra faktorer och visar därför inte vad löneskillnaden beror på.
Skillnad mellan regioner
Den högsta redovisade genomsnittslönen finns i Stockholm, 50 200 kr per månad. Den lägsta finns i Sydsverige, 39 500 kr per månad. Spannet mellan regionerna för gruv- och stenbrottsarbetare är 10 700 kr i månaden, 27,1 procent.
Det här går inte att svara på med underlaget
- Per åldersgrupp redovisas endast genomsnittslön, inte medianlön.
- Per region redovisas endast genomsnittslön, inte medianlön.
- Antal anställda redovisas inte för yrket.
Jämför din lön
Ange din månadslön före skatt. Välj gärna grupp – jämförelsen görs bara mot grupper där det finns statistik.
Annons
Lön för kvinnor och män
| Kön | Medianlön | Genomsnitt |
|---|---|---|
| Kvinnor | – | 38 800 kr |
| Män | 42 500 kr | 46 200 kr |
Lön per sektor
Så mycket skiljer sig lönen mellan privat, kommunal och regional arbetsgivare.
Privat sektor
42 100 kr
Medianlön per månad
Lön efter ålder
Genomsnittslön kr/månGenomsnittlig lönenivå per åldersgrupp för gruv- och stenbrottsarbetare. Grupperna jämförs vid samma tidpunkt och följer inte samma personer över tid.
- 18–24 år41 600 kr
- 25–34 år44 900 kr
- 35–44 år50 000 kr
- 45–54 år47 500 kr
- 55–64 år44 200 kr
Staplarna är skalade för att visa skillnader – axeln börjar inte på noll.
Lön efter region
Genomsnittslön kr/månSkillnader i lönenivå mellan Sveriges riksområden.
- Stockholm50 200 kr
- Östra Mellansverige40 400 kr
- Sydsverige39 500 kr
- Västsverige39 900 kr
- Norra Mellansverige41 600 kr
- Övre Norrland47 900 kr
Staplarna är skalade för att visa skillnader – axeln börjar inte på noll.
Jämför med liknande yrken
Yrken med ungefär samma lön
Yrken vars medianlön ligger inom tio procent från gruv- och stenbrottsarbetare.
Vanliga frågor om lön som gruv- och stenbrottsarbetare
Vad tjänar en gruv- och stenbrottsarbetare?
Medianlönen för gruv- och stenbrottsarbetare i Sverige är 42 100 kr per månad före skatt, och genomsnittslönen är 45 800 kr per månad. Beloppen avser heltidslön enligt Sveriges officiella lönestatistik, referensår 2025.
Vad är ingångslönen för en gruv- och stenbrottsarbetare?
Den officiella statistiken redovisar ingen särskild ingångslön för gruv- och stenbrottsarbetare. Den yngsta redovisade åldersgruppen, 18–24 år, har 41 600 kr per månad. Det ska inte tolkas som en faktisk ingångslön, eftersom ålder inte är samma sak som antal år i yrket.
Tjänar kvinnor eller män mer som gruv- och stenbrottsarbetare?
Kvinnor har 38 800 kr per månad och män 46 200 kr per månad i yrket. Skillnaden är 7 400 kr per månad. Skillnaden är inte justerad för exempelvis ålder, sektor, arbetstid eller andra faktorer och visar därför inte vad löneskillnaden beror på.
Vad blir lönen som gruv- och stenbrottsarbetare efter skatt?
Lönerna i statistiken är bruttolöner, det vill säga före skatt. Med en månadslön på 42 100 kr beror nettolönen på kommunalskatten där du bor – räkna ut beloppet i Lönekolls kalkylator för lön efter skatt.
Var i Sverige tjänar gruv- och stenbrottsarbetare mest?
Den högsta redovisade genomsnittslönen finns i Stockholm, 50 200 kr per månad. Den lägsta finns i Sydsverige, 39 500 kr per månad. Skillnaden mellan högsta och lägsta redovisade region är 10 700 kr i månaden.
Vad är skillnaden mellan medianlön och genomsnittslön?
Medianlönen är mittenlönen i yrket, medan genomsnittslönen är summan av alla löner delat med antalet personer. Ett fåtal mycket höga löner kan dra upp genomsnittet. För gruv- och stenbrottsarbetare är genomsnittet 45 800 kr och medianen 42 100 kr per månad.
Är lönen före eller efter skatt?
Alla belopp avser månadslön före skatt (bruttolön), omräknad till heltid så att deltidsanställda kan jämföras med heltidsanställda.
Sök ett annat yrke
Jämför lönen med vilket annat yrke som helst i statistiken.