Målare
Hälften av alla målare tjänar mer än 37 900 kr i månaden (SSYK 7131, 2025). Högst medianlön betalas i privat sektor.
Medianlön
37 900 kr/mån
Hälften tjänar mer, hälften mindre.
Genomsnittslön
36 900 kr/mån
Aritmetiskt medelvärde
Antal anställda
–
Personer i yrket i Sverige.
Månadslön före skatt, omräknad till heltid. Källa: officiell lönestrukturstatistik för 2025 från SCB / Medlingsinstitutet. Om statistiken
Snabbsvar: vad tjänar en målare?
Medianlönen för målare i Sverige är 37 900 kr per månad före skatt. Genomsnittslönen är 36 900 kr per månad. Uppgifterna avser heltidslön enligt Sveriges officiella lönestatistik, referensår 2025 (SSYK 7131).
Så står sig lönen
Medianlön för målare ligger 1,0 procent under hela arbetsmarknadens – en skillnad på 400 kr i månaden.
Yrket placerar sig på plats 246 av 388 yrken sorterade efter medianlön – högre än 36 procent av yrkena.
Jämförelsen görs mot samma mått: medianlön mot medianlön.
Lönekolls analys
Slutsatserna nedan är framräknade av Lönekoll ur den officiella statistiken för målare.
Läget mot riket
Medianlön för målare ligger 1,0 procent under hela arbetsmarknadens, en skillnad på 400 kr i månaden. Yrket har högre medianlön än 36 procent av alla yrken i statistiken.
Löneskillnader mellan åldersgrupper
Högst genomsnittslön bland de redovisade åldersgrupperna har gruppen 45–54 år, 38 800 kr per månad, och lägst har gruppen 18–24 år, 29 400 kr per månad. Skillnaden mellan grupperna är 9 400 kr i månaden, 32,0 procent. Siffrorna jämför olika åldersgrupper vid samma tidpunkt och följer inte samma personer över tid.
Skillnad mellan kvinnor och män
Männens genomsnittslön är 5 900 kr högre i månaden, 18,6 procent. Kvinnornas lön motsvarar 84 procent av männens. Skillnaden är inte justerad för exempelvis ålder, sektor, arbetstid eller andra faktorer och visar därför inte vad löneskillnaden beror på.
Skillnad mellan sektorer
Den högsta redovisade medianlönen finns i Privat sektor, 37 900 kr per månad. Den lägsta finns i Kommunal sektor, 35 700 kr per månad. Skillnaden är 2 200 kr i månaden, 6,2 procent.
Skillnad mellan regioner
Den högsta redovisade genomsnittslönen finns i Västsverige, 38 000 kr per månad. Den lägsta finns i Östra Mellansverige, 35 200 kr per månad. Spannet mellan regionerna för målare är 2 800 kr i månaden, 8,0 procent.
Det här går inte att svara på med underlaget
- Per åldersgrupp redovisas endast genomsnittslön, inte medianlön.
- Per region redovisas endast genomsnittslön, inte medianlön.
- Antal anställda redovisas inte för yrket.
Jämför din lön
Ange din månadslön före skatt. Välj gärna grupp – jämförelsen görs bara mot grupper där det finns statistik.
Annons
Lön för kvinnor och män
| Kön | Medianlön | Genomsnitt |
|---|---|---|
| Kvinnor | – | 31 800 kr |
| Män | 38 000 kr | 37 700 kr |
Lön per sektor
Så mycket skiljer sig lönen mellan privat, kommunal och regional arbetsgivare.
Privat sektor
37 900 kr
Medianlön per månad
Kommunal sektor
35 700 kr
Medianlön per månad
Lön efter ålder
Genomsnittslön kr/månGenomsnittlig lönenivå per åldersgrupp för målare. Grupperna jämförs vid samma tidpunkt och följer inte samma personer över tid.
- 18–24 år29 400 kr
- 25–34 år36 000 kr
- 35–44 år37 500 kr
- 45–54 år38 800 kr
- 55–64 år38 300 kr
Staplarna är skalade för att visa skillnader – axeln börjar inte på noll.
Lön efter region
Genomsnittslön kr/månSkillnader i lönenivå mellan Sveriges riksområden.
- Östra Mellansverige35 200 kr
- Småland med öarna37 300 kr
- Sydsverige36 500 kr
- Västsverige38 000 kr
Staplarna är skalade för att visa skillnader – axeln börjar inte på noll.
Jämför med liknande yrken
Yrken med ungefär samma lön
Yrken vars medianlön ligger inom tio procent från målare.
Vanliga frågor om lön som målare
Vad tjänar en målare?
Medianlönen för målare i Sverige är 37 900 kr per månad före skatt, och genomsnittslönen är 36 900 kr per månad. Beloppen avser heltidslön enligt Sveriges officiella lönestatistik, referensår 2025.
Vad är ingångslönen för en målare?
Den officiella statistiken redovisar ingen särskild ingångslön för målare. Den yngsta redovisade åldersgruppen, 18–24 år, har 29 400 kr per månad. Det ska inte tolkas som en faktisk ingångslön, eftersom ålder inte är samma sak som antal år i yrket.
Tjänar kvinnor eller män mer som målare?
Kvinnor har 31 800 kr per månad och män 37 700 kr per månad i yrket. Skillnaden är 5 900 kr per månad. Skillnaden är inte justerad för exempelvis ålder, sektor, arbetstid eller andra faktorer och visar därför inte vad löneskillnaden beror på.
Vad blir lönen som målare efter skatt?
Lönerna i statistiken är bruttolöner, det vill säga före skatt. Med en månadslön på 37 900 kr beror nettolönen på kommunalskatten där du bor – räkna ut beloppet i Lönekolls kalkylator för lön efter skatt.
Var i Sverige tjänar målare mest?
Den högsta redovisade genomsnittslönen finns i Västsverige, 38 000 kr per månad. Den lägsta finns i Östra Mellansverige, 35 200 kr per månad. Skillnaden mellan högsta och lägsta redovisade region är 2 800 kr i månaden.
Vad är skillnaden mellan medianlön och genomsnittslön?
Medianlönen är mittenlönen i yrket, medan genomsnittslönen är summan av alla löner delat med antalet personer. Ett fåtal mycket höga löner kan dra upp genomsnittet. För målare är genomsnittet 36 900 kr och medianen 37 900 kr per månad.
Är lönen före eller efter skatt?
Alla belopp avser månadslön före skatt (bruttolön), omräknad till heltid så att deltidsanställda kan jämföras med heltidsanställda.
Sök ett annat yrke
Jämför lönen med vilket annat yrke som helst i statistiken.