Hoppa till innehållet
Lönekoll
Yrkesstatistik

Renhållnings- och återvinningsarbetare

Hälften av alla renhållnings- och återvinningsarbetare tjänar mer än 33 600 kr i månaden (SSYK 9610, 2025). Män har 1 000 kr högre medianlön än kvinnor i yrket. Högst medianlön betalas i privat sektor.

Medianlön

33 600 kr/mån

Hälften tjänar mer, hälften mindre.

Genomsnittslön

33 800 kr/mån

Aritmetiskt medelvärde

Antal anställda

8 400

Personer i yrket i Sverige.

Månadslön före skatt, omräknad till heltid. Källa: officiell lönestrukturstatistik för 2025 från SCB / Medlingsinstitutet. Om statistiken

Snabbsvar: vad tjänar en renhållnings- och återvinningsarbetare?

Medianlönen för renhållnings- och återvinningsarbetare i Sverige är 33 600 kr per månad före skatt. Genomsnittslönen är 33 800 kr per månad. Cirka 8 400 personer är anställda i yrket, flest i Stockholm. Uppgifterna avser heltidslön enligt Sveriges officiella lönestatistik, referensår 2025 (SSYK 9610).

Så står sig lönen

Medianlön för renhållnings- och återvinningsarbetare ligger 12,3 procent under hela arbetsmarknadens – en skillnad på 4 700 kr i månaden.

renhållnings- och återvinningsarbetare33 600 kr
Samtliga yrken i Sverige38 300 kr

Yrket placerar sig på plats 310 av 388 yrken sorterade efter medianlön – högre än 20 procent av yrkena.

Jämförelsen görs mot samma mått: medianlön mot medianlön.

Lönekolls analys

Slutsatserna nedan är framräknade av Lönekoll ur den officiella statistiken för renhållnings- och återvinningsarbetare.

  • Läget mot riket

    Medianlön för renhållnings- och återvinningsarbetare ligger 12,3 procent under hela arbetsmarknadens, en skillnad på 4 700 kr i månaden. Yrket har högre medianlön än 20 procent av alla yrken i statistiken.

  • Löneskillnader mellan åldersgrupper

    Högst genomsnittslön bland de redovisade åldersgrupperna har gruppen 35–44 år, 34 500 kr per månad, och lägst har gruppen 18–24 år, 32 200 kr per månad. Skillnaden mellan grupperna är 2 300 kr i månaden, 7,1 procent. Siffrorna jämför olika åldersgrupper vid samma tidpunkt och följer inte samma personer över tid.

  • Skillnad mellan kvinnor och män

    Männens medianlön är 1 000 kr högre i månaden, 3,1 procent. Kvinnornas lön motsvarar 97 procent av männens. Skillnaden är mindre än på arbetsmarknaden som helhet. Skillnaden är inte justerad för exempelvis ålder, sektor, arbetstid eller andra faktorer och visar därför inte vad löneskillnaden beror på.

  • Skillnad mellan sektorer

    Den högsta redovisade medianlönen finns i Privat sektor, 33 700 kr per månad. Den lägsta finns i Kommunal sektor, 31 900 kr per månad. Skillnaden är 1 800 kr i månaden, 5,6 procent.

  • Skillnad mellan regioner

    Den högsta redovisade genomsnittslönen finns i Stockholm, 34 700 kr per månad. Den lägsta finns i Småland med öarna, 32 800 kr per månad. Spannet mellan regionerna för renhållnings- och återvinningsarbetare är 1 900 kr i månaden, 5,8 procent.

  • Yrkets storlek

    Omkring 8 400 personer är anställda som renhållnings- och återvinningsarbetare. Det motsvarar 0,20 procent av alla anställda i lönestatistiken. Yrket är jämnt spritt: 24 procent av de anställda finns i Stockholm.

Det här går inte att svara på med underlaget

  • Per åldersgrupp redovisas endast genomsnittslön, inte medianlön.
  • Per region redovisas endast genomsnittslön, inte medianlön.

Jämför din lön

Ange din månadslön före skatt. Välj gärna grupp – jämförelsen görs bara mot grupper där det finns statistik.

Annons

Lön för kvinnor och män

KönMedianlönGenomsnitt
Kvinnor32 700 kr33 000 kr
Män33 700 kr34 000 kr

Hur många jobbar som renhållnings- och återvinningsarbetare?

Den officiella lönestatistiken visar att 8 400 personer är anställda som renhållnings- och återvinningsarbetare i Sverige (SSYK 9610). Siffran avser anställda som ingår i lönestatistiken – egenföretagare räknas inte in, och antalet är uppräknat från urvalet och avrundat av den officiella lönestatistiken.

Var i Sverige finns flest?

Flest arbetar i Stockholm, där 2 000 personer är anställda i yrket. Fördelning per riksområde:

  • Stockholm2 000 (24 %)
  • Västsverige1 700 (20 %)
  • Sydsverige1 600 (19 %)
  • Östra Mellansverige1 200 (14 %)
  • Norra Mellansverige700 (8 %)
  • Småland med öarna530 (6 %)
  • Övre Norrland440 (5 %)
  • Mellersta Norrland250 (3 %)

Lön per sektor

Så mycket skiljer sig lönen mellan privat, kommunal och regional arbetsgivare.

Privat sektor

33 700 kr

Medianlön per månad

Kommunal sektor

31 900 kr

Medianlön per månad

Lön efter ålder

Genomsnittslön kr/mån

Genomsnittlig lönenivå per åldersgrupp för renhållnings- och återvinningsarbetare. Grupperna jämförs vid samma tidpunkt och följer inte samma personer över tid.

  • 18–24 år32 200 kr
  • 25–34 år33 900 kr
  • 35–44 år34 500 kr
  • 45–54 år34 400 kr
  • 55–64 år33 500 kr
  • 65–68 år33 600 kr

Staplarna är skalade för att visa skillnader – axeln börjar inte på noll.

Lön efter region

Genomsnittslön kr/mån

Skillnader i lönenivå mellan Sveriges riksområden.

  • Stockholm34 700 kr
  • Östra Mellansverige33 100 kr
  • Småland med öarna32 800 kr
  • Sydsverige33 600 kr
  • Västsverige34 300 kr
  • Norra Mellansverige33 100 kr
  • Mellersta Norrland33 100 kr
  • Övre Norrland34 000 kr

Staplarna är skalade för att visa skillnader – axeln börjar inte på noll.

Yrken med ungefär samma lön

Yrken vars medianlön ligger inom tio procent från renhållnings- och återvinningsarbetare.

Vanliga frågor om lön som renhållnings- och återvinningsarbetare

Vad tjänar en renhållnings- och återvinningsarbetare?

Medianlönen för renhållnings- och återvinningsarbetare i Sverige är 33 600 kr per månad före skatt, och genomsnittslönen är 33 800 kr per månad. Beloppen avser heltidslön enligt Sveriges officiella lönestatistik, referensår 2025.

Vad är ingångslönen för en renhållnings- och återvinningsarbetare?

Den officiella statistiken redovisar ingen särskild ingångslön för renhållnings- och återvinningsarbetare. Den yngsta redovisade åldersgruppen, 18–24 år, har 32 200 kr per månad. Det ska inte tolkas som en faktisk ingångslön, eftersom ålder inte är samma sak som antal år i yrket.

Tjänar kvinnor eller män mer som renhållnings- och återvinningsarbetare?

Kvinnor har 32 700 kr per månad och män 33 700 kr per månad i yrket. Skillnaden är 1 000 kr per månad. Skillnaden är inte justerad för exempelvis ålder, sektor, arbetstid eller andra faktorer och visar därför inte vad löneskillnaden beror på.

Vad blir lönen som renhållnings- och återvinningsarbetare efter skatt?

Lönerna i statistiken är bruttolöner, det vill säga före skatt. Med en månadslön på 33 600 kr beror nettolönen på kommunalskatten där du bor – räkna ut beloppet i Lönekolls kalkylator för lön efter skatt.

Var i Sverige tjänar renhållnings- och återvinningsarbetare mest?

Den högsta redovisade genomsnittslönen finns i Stockholm, 34 700 kr per månad. Den lägsta finns i Småland med öarna, 32 800 kr per månad. Skillnaden mellan högsta och lägsta redovisade region är 1 900 kr i månaden.

Vad är skillnaden mellan medianlön och genomsnittslön?

Medianlönen är mittenlönen i yrket, medan genomsnittslönen är summan av alla löner delat med antalet personer. Ett fåtal mycket höga löner kan dra upp genomsnittet. För renhållnings- och återvinningsarbetare är genomsnittet 33 800 kr och medianen 33 600 kr per månad.

Är lönen före eller efter skatt?

Alla belopp avser månadslön före skatt (bruttolön), omräknad till heltid så att deltidsanställda kan jämföras med heltidsanställda.

Sök ett annat yrke

Jämför lönen med vilket annat yrke som helst i statistiken.