Hoppa till innehållet
Lönekoll
Yrkesstatistik

Undersköterskor, mottagning

Hälften av alla undersköterskor, mottagning tjänar mer än 33 300 kr i månaden (SSYK 5324, 2025). Män har 2 700 kr högre medianlön än kvinnor i yrket. Högst medianlön betalas i privat sektor.

Medianlön

33 300 kr/mån

Hälften tjänar mer, hälften mindre.

Genomsnittslön

33 700 kr/mån

Aritmetiskt medelvärde

Antal anställda

10 500

Personer i yrket i Sverige.

Månadslön före skatt, omräknad till heltid. Källa: officiell lönestrukturstatistik för 2025 från SCB / Medlingsinstitutet. Om statistiken

Snabbsvar: vad tjänar en undersköterskor, mottagning?

Medianlönen för undersköterskor, mottagning i Sverige är 33 300 kr per månad före skatt. Genomsnittslönen är 33 700 kr per månad. Cirka 10 500 personer är anställda i yrket, flest i Stockholm. Uppgifterna avser heltidslön enligt Sveriges officiella lönestatistik, referensår 2025 (SSYK 5324).

Så står sig lönen

Medianlön för undersköterskor, mottagning ligger 13,1 procent under hela arbetsmarknadens – en skillnad på 5 000 kr i månaden.

undersköterskor, mottagning33 300 kr
Samtliga yrken i Sverige38 300 kr

Yrket placerar sig på plats 319 av 388 yrken sorterade efter medianlön – högre än 16 procent av yrkena.

Jämförelsen görs mot samma mått: medianlön mot medianlön.

Lönekolls analys

Slutsatserna nedan är framräknade av Lönekoll ur den officiella statistiken för undersköterskor, mottagning.

  • Läget mot riket

    Medianlön för undersköterskor, mottagning ligger 13,1 procent under hela arbetsmarknadens, en skillnad på 5 000 kr i månaden. Yrket har högre medianlön än 16 procent av alla yrken i statistiken.

  • Löneskillnader mellan åldersgrupper

    Högst genomsnittslön bland de redovisade åldersgrupperna har gruppen 65–68 år, 36 900 kr per månad, och lägst har gruppen 18–24 år, 29 300 kr per månad. Skillnaden mellan grupperna är 7 600 kr i månaden, 25,9 procent. Siffrorna jämför olika åldersgrupper vid samma tidpunkt och följer inte samma personer över tid.

  • Skillnad mellan kvinnor och män

    Männens medianlön är 2 700 kr högre i månaden, 8,2 procent. Kvinnornas lön motsvarar 92 procent av männens. Skillnaden ligger nära arbetsmarknaden som helhet. Skillnaden är inte justerad för exempelvis ålder, sektor, arbetstid eller andra faktorer och visar därför inte vad löneskillnaden beror på.

  • Skillnad mellan sektorer

    Den högsta redovisade medianlönen finns i Privat sektor, 34 500 kr per månad. Den lägsta finns i Regioner, 32 600 kr per månad. Skillnaden är 1 900 kr i månaden, 5,8 procent.

  • Skillnad mellan regioner

    Den högsta redovisade genomsnittslönen finns i Stockholm, 35 800 kr per månad. Mellersta Norrland och Norra Mellansverige delar den lägsta redovisade genomsnittslönen, 31 400 kr per månad. Spannet mellan regionerna för undersköterskor, mottagning är 4 400 kr i månaden, 14,0 procent.

  • Yrkets storlek

    Omkring 10 500 personer är anställda som undersköterskor, mottagning. Det motsvarar 0,25 procent av alla anställda i lönestatistiken. Yrket är koncentrerat: 29 procent av de anställda finns i Stockholm.

Det här går inte att svara på med underlaget

  • Per åldersgrupp redovisas endast genomsnittslön, inte medianlön.
  • Per region redovisas endast genomsnittslön, inte medianlön.

Jämför din lön

Ange din månadslön före skatt. Välj gärna grupp – jämförelsen görs bara mot grupper där det finns statistik.

Annons

Lön för kvinnor och män

KönMedianlönGenomsnitt
Kvinnor33 100 kr33 500 kr
Män35 800 kr35 900 kr

Hur många jobbar som undersköterskor, mottagning?

Den officiella lönestatistiken visar att 10 500 personer är anställda som undersköterskor, mottagning i Sverige (SSYK 5324). Siffran avser anställda som ingår i lönestatistiken – egenföretagare räknas inte in, och antalet är uppräknat från urvalet och avrundat av den officiella lönestatistiken.

Var i Sverige finns flest?

Flest arbetar i Stockholm, där 2 800 personer är anställda i yrket. Fördelning per riksområde:

  • Stockholm2 800 (29 %)
  • Östra Mellansverige1 700 (18 %)
  • Västsverige1 500 (16 %)
  • Sydsverige1 400 (14 %)
  • Småland med öarna850 (9 %)
  • Norra Mellansverige840 (9 %)
  • Övre Norrland580 (6 %)

Lön per sektor

Så mycket skiljer sig lönen mellan privat, kommunal och regional arbetsgivare.

Privat sektor

34 500 kr

Medianlön per månad

Kommunal sektor

33 500 kr

Medianlön per månad

Regioner

32 600 kr

Medianlön per månad

Lön efter ålder

Genomsnittslön kr/mån

Genomsnittlig lönenivå per åldersgrupp för undersköterskor, mottagning. Grupperna jämförs vid samma tidpunkt och följer inte samma personer över tid.

  • 18–24 år29 300 kr
  • 25–34 år32 100 kr
  • 35–44 år33 100 kr
  • 45–54 år34 100 kr
  • 55–64 år34 800 kr
  • 65–68 år36 900 kr

Staplarna är skalade för att visa skillnader – axeln börjar inte på noll.

Lön efter region

Genomsnittslön kr/mån

Skillnader i lönenivå mellan Sveriges riksområden.

  • Stockholm35 800 kr
  • Östra Mellansverige33 200 kr
  • Småland med öarna32 700 kr
  • Sydsverige33 400 kr
  • Västsverige34 700 kr
  • Norra Mellansverige31 400 kr
  • Mellersta Norrland31 400 kr
  • Övre Norrland32 300 kr

Staplarna är skalade för att visa skillnader – axeln börjar inte på noll.

Jämför med liknande yrken

Yrken med ungefär samma lön

Yrken vars medianlön ligger inom tio procent från undersköterskor, mottagning.

Vanliga frågor om lön som undersköterskor, mottagning

Vad tjänar en undersköterskor, mottagning?

Medianlönen för undersköterskor, mottagning i Sverige är 33 300 kr per månad före skatt, och genomsnittslönen är 33 700 kr per månad. Beloppen avser heltidslön enligt Sveriges officiella lönestatistik, referensår 2025.

Vad är ingångslönen för en undersköterskor, mottagning?

Den officiella statistiken redovisar ingen särskild ingångslön för undersköterskor, mottagning. Den yngsta redovisade åldersgruppen, 18–24 år, har 29 300 kr per månad. Det ska inte tolkas som en faktisk ingångslön, eftersom ålder inte är samma sak som antal år i yrket.

Tjänar kvinnor eller män mer som undersköterskor, mottagning?

Kvinnor har 33 100 kr per månad och män 35 800 kr per månad i yrket. Skillnaden är 2 700 kr per månad. Skillnaden är inte justerad för exempelvis ålder, sektor, arbetstid eller andra faktorer och visar därför inte vad löneskillnaden beror på.

Vad blir lönen som undersköterskor, mottagning efter skatt?

Lönerna i statistiken är bruttolöner, det vill säga före skatt. Med en månadslön på 33 300 kr beror nettolönen på kommunalskatten där du bor – räkna ut beloppet i Lönekolls kalkylator för lön efter skatt.

Var i Sverige tjänar undersköterskor, mottagning mest?

Den högsta redovisade genomsnittslönen finns i Stockholm, 35 800 kr per månad. Mellersta Norrland och Norra Mellansverige delar den lägsta redovisade genomsnittslönen, 31 400 kr per månad. Skillnaden mellan högsta och lägsta redovisade region är 4 400 kr i månaden.

Vad är skillnaden mellan medianlön och genomsnittslön?

Medianlönen är mittenlönen i yrket, medan genomsnittslönen är summan av alla löner delat med antalet personer. Ett fåtal mycket höga löner kan dra upp genomsnittet. För undersköterskor, mottagning är genomsnittet 33 700 kr och medianen 33 300 kr per månad.

Är lönen före eller efter skatt?

Alla belopp avser månadslön före skatt (bruttolön), omräknad till heltid så att deltidsanställda kan jämföras med heltidsanställda.

Sök ett annat yrke

Jämför lönen med vilket annat yrke som helst i statistiken.