Hoppa till innehållet
Lönekoll
Yrkesstatistik

Produktionschefer inom tillverkning, nivå 1

Hälften av alla produktionschefer inom tillverkning, nivå 1 tjänar mer än 65 100 kr i månaden (SSYK 1371, 2025). Kvinnor har 1 000 kr högre medianlön än män i yrket. Högst medianlön betalas i privat sektor.

Medianlön

65 100 kr/mån

Hälften tjänar mer, hälften mindre.

Genomsnittslön

71 400 kr/mån

Aritmetiskt medelvärde

Antal anställda

4 700

Personer i yrket i Sverige.

Månadslön före skatt, omräknad till heltid. Källa: officiell lönestrukturstatistik för 2025 från SCB / Medlingsinstitutet. Om statistiken

Snabbsvar: vad tjänar en produktionschefer inom tillverkning, nivå 1?

Medianlönen för produktionschefer inom tillverkning, nivå 1 i Sverige är 65 100 kr per månad före skatt. Genomsnittslönen är 71 400 kr per månad. Cirka 4 700 personer är anställda i yrket, flest i Östra Mellansverige. Uppgifterna avser heltidslön enligt Sveriges officiella lönestatistik, referensår 2025 (SSYK 1371).

Så står sig lönen

Medianlön för produktionschefer inom tillverkning, nivå 1 ligger 70,0 procent över hela arbetsmarknadens – en skillnad på 26 800 kr i månaden.

produktionschefer inom tillverkning, nivå 165 100 kr
Samtliga yrken i Sverige38 300 kr

Yrket placerar sig på plats 35 av 388 yrken sorterade efter medianlön – högre än 91 procent av yrkena.

Jämförelsen görs mot samma mått: medianlön mot medianlön.

Lönekolls analys

Slutsatserna nedan är framräknade av Lönekoll ur den officiella statistiken för produktionschefer inom tillverkning, nivå 1.

  • Läget mot riket

    Medianlön för produktionschefer inom tillverkning, nivå 1 ligger 70,0 procent över hela arbetsmarknadens, en skillnad på 26 800 kr i månaden. Yrket har högre medianlön än 91 procent av alla yrken i statistiken.

  • Löneskillnader mellan åldersgrupper

    Högst genomsnittslön bland de redovisade åldersgrupperna har gruppen 45–54 år, 75 600 kr per månad, och lägst har gruppen 25–34 år, 54 000 kr per månad. Skillnaden mellan grupperna är 21 600 kr i månaden, 40,0 procent. Siffrorna jämför olika åldersgrupper vid samma tidpunkt och följer inte samma personer över tid.

  • Skillnad mellan kvinnor och män

    Kvinnornas medianlön är 1 000 kr högre i månaden än männens, 1,5 procent. Skillnaden är mindre än på arbetsmarknaden som helhet. Skillnaden är inte justerad för exempelvis ålder, sektor, arbetstid eller andra faktorer och visar därför inte vad löneskillnaden beror på.

  • Skillnad mellan sektorer

    Den högsta redovisade medianlönen finns i Privat sektor, 65 300 kr per månad. Den lägsta finns i Statlig sektor, 57 900 kr per månad. Skillnaden är 7 400 kr i månaden, 12,8 procent.

  • Skillnad mellan regioner

    Den högsta redovisade genomsnittslönen finns i Stockholm, 79 200 kr per månad. Den lägsta finns i Övre Norrland, 64 100 kr per månad. Spannet mellan regionerna för produktionschefer inom tillverkning, nivå 1 är 15 100 kr i månaden, 23,6 procent.

  • Yrkets storlek

    Omkring 4 700 personer är anställda som produktionschefer inom tillverkning, nivå 1. Det motsvarar 0,11 procent av alla anställda i lönestatistiken. Yrket är jämnt spritt: 24 procent av de anställda finns i Östra Mellansverige.

Det här går inte att svara på med underlaget

  • Per åldersgrupp redovisas endast genomsnittslön, inte medianlön.
  • Per region redovisas endast genomsnittslön, inte medianlön.

Jämför din lön

Ange din månadslön före skatt. Välj gärna grupp – jämförelsen görs bara mot grupper där det finns statistik.

Annons

Lön för kvinnor och män

KönMedianlönGenomsnitt
Kvinnor66 000 kr72 600 kr
Män65 000 kr71 200 kr

Hur många jobbar som produktionschefer inom tillverkning, nivå 1?

Den officiella lönestatistiken visar att 4 700 personer är anställda som produktionschefer inom tillverkning, nivå 1 i Sverige (SSYK 1371). Siffran avser anställda som ingår i lönestatistiken – egenföretagare räknas inte in, och antalet är uppräknat från urvalet och avrundat av den officiella lönestatistiken.

Var i Sverige finns flest?

Flest arbetar i Östra Mellansverige, där 1 100 personer är anställda i yrket. Fördelning per riksområde:

  • Östra Mellansverige1 100 (24 %)
  • Västsverige820 (18 %)
  • Sydsverige660 (14 %)
  • Stockholm580 (13 %)
  • Norra Mellansverige530 (12 %)
  • Småland med öarna500 (11 %)
  • Övre Norrland390 (9 %)

Lön per sektor

Så mycket skiljer sig lönen mellan privat, kommunal och regional arbetsgivare.

Privat sektor

65 300 kr

Medianlön per månad

Statlig sektor

57 900 kr

Medianlön per månad

Lön efter ålder

Genomsnittslön kr/mån

Genomsnittlig lönenivå per åldersgrupp för produktionschefer inom tillverkning, nivå 1. Grupperna jämförs vid samma tidpunkt och följer inte samma personer över tid.

  • 25–34 år54 000 kr
  • 35–44 år67 400 kr
  • 45–54 år75 600 kr
  • 55–64 år73 700 kr

Staplarna är skalade för att visa skillnader – axeln börjar inte på noll.

Lön efter region

Genomsnittslön kr/mån

Skillnader i lönenivå mellan Sveriges riksområden.

  • Stockholm79 200 kr
  • Östra Mellansverige64 900 kr
  • Småland med öarna71 600 kr
  • Sydsverige73 400 kr
  • Västsverige77 400 kr
  • Norra Mellansverige70 600 kr
  • Övre Norrland64 100 kr

Staplarna är skalade för att visa skillnader – axeln börjar inte på noll.

Jämför med liknande yrken

Yrken med ungefär samma lön

Yrken vars medianlön ligger inom tio procent från produktionschefer inom tillverkning, nivå 1.

Vanliga frågor om lön som produktionschefer inom tillverkning, nivå 1

Vad tjänar en produktionschefer inom tillverkning, nivå 1?

Medianlönen för produktionschefer inom tillverkning, nivå 1 i Sverige är 65 100 kr per månad före skatt, och genomsnittslönen är 71 400 kr per månad. Beloppen avser heltidslön enligt Sveriges officiella lönestatistik, referensår 2025.

Vad är ingångslönen för en produktionschefer inom tillverkning, nivå 1?

Den officiella statistiken redovisar ingen särskild ingångslön för produktionschefer inom tillverkning, nivå 1. Den yngsta redovisade åldersgruppen, 25–34 år, har 54 000 kr per månad. Det ska inte tolkas som en faktisk ingångslön, eftersom ålder inte är samma sak som antal år i yrket.

Tjänar kvinnor eller män mer som produktionschefer inom tillverkning, nivå 1?

Kvinnor har 66 000 kr per månad och män 65 000 kr per månad i yrket. Skillnaden är 1 000 kr per månad. Skillnaden är inte justerad för exempelvis ålder, sektor, arbetstid eller andra faktorer och visar därför inte vad löneskillnaden beror på.

Vad blir lönen som produktionschefer inom tillverkning, nivå 1 efter skatt?

Lönerna i statistiken är bruttolöner, det vill säga före skatt. Med en månadslön på 65 100 kr beror nettolönen på kommunalskatten där du bor – räkna ut beloppet i Lönekolls kalkylator för lön efter skatt.

Var i Sverige tjänar produktionschefer inom tillverkning, nivå 1 mest?

Den högsta redovisade genomsnittslönen finns i Stockholm, 79 200 kr per månad. Den lägsta finns i Övre Norrland, 64 100 kr per månad. Skillnaden mellan högsta och lägsta redovisade region är 15 100 kr i månaden.

Vad är skillnaden mellan medianlön och genomsnittslön?

Medianlönen är mittenlönen i yrket, medan genomsnittslönen är summan av alla löner delat med antalet personer. Ett fåtal mycket höga löner kan dra upp genomsnittet. För produktionschefer inom tillverkning, nivå 1 är genomsnittet 71 400 kr och medianen 65 100 kr per månad.

Är lönen före eller efter skatt?

Alla belopp avser månadslön före skatt (bruttolön), omräknad till heltid så att deltidsanställda kan jämföras med heltidsanställda.

Sök ett annat yrke

Jämför lönen med vilket annat yrke som helst i statistiken.