Hoppa till innehållet
Lönekoll
Yrkesstatistik

Produktionschefer inom tillverkning, nivå 2

Hälften av alla produktionschefer inom tillverkning, nivå 2 tjänar mer än 55 500 kr i månaden (SSYK 1372, 2025). Kvinnor har 3 200 kr högre medianlön än män i yrket. Högst medianlön betalas i statlig sektor.

Medianlön

55 500 kr/mån

Hälften tjänar mer, hälften mindre.

Genomsnittslön

59 600 kr/mån

Aritmetiskt medelvärde

Antal anställda

11 500

Personer i yrket i Sverige.

Månadslön före skatt, omräknad till heltid. Källa: officiell lönestrukturstatistik för 2025 från SCB / Medlingsinstitutet. Om statistiken

Snabbsvar: vad tjänar en produktionschefer inom tillverkning, nivå 2?

Medianlönen för produktionschefer inom tillverkning, nivå 2 i Sverige är 55 500 kr per månad före skatt. Genomsnittslönen är 59 600 kr per månad. Cirka 11 500 personer är anställda i yrket, flest i Västsverige. Uppgifterna avser heltidslön enligt Sveriges officiella lönestatistik, referensår 2025 (SSYK 1372).

Så står sig lönen

Medianlön för produktionschefer inom tillverkning, nivå 2 ligger 44,9 procent över hela arbetsmarknadens – en skillnad på 17 200 kr i månaden.

produktionschefer inom tillverkning, nivå 255 500 kr
Samtliga yrken i Sverige38 300 kr

Yrket placerar sig på plats 54 av 388 yrken sorterade efter medianlön – högre än 86 procent av yrkena.

Jämförelsen görs mot samma mått: medianlön mot medianlön.

Lönekolls analys

Slutsatserna nedan är framräknade av Lönekoll ur den officiella statistiken för produktionschefer inom tillverkning, nivå 2.

  • Läget mot riket

    Medianlön för produktionschefer inom tillverkning, nivå 2 ligger 44,9 procent över hela arbetsmarknadens, en skillnad på 17 200 kr i månaden. Yrket har högre medianlön än 86 procent av alla yrken i statistiken.

  • Löneskillnader mellan åldersgrupper

    Högst genomsnittslön bland de redovisade åldersgrupperna har gruppen 45–54 år, 63 000 kr per månad, och lägst har gruppen 25–34 år, 52 700 kr per månad. Skillnaden mellan grupperna är 10 300 kr i månaden, 19,5 procent. Siffrorna jämför olika åldersgrupper vid samma tidpunkt och följer inte samma personer över tid.

  • Skillnad mellan kvinnor och män

    Kvinnornas medianlön är 3 200 kr högre i månaden än männens, 5,5 procent. Skillnaden är mindre än på arbetsmarknaden som helhet. Skillnaden är inte justerad för exempelvis ålder, sektor, arbetstid eller andra faktorer och visar därför inte vad löneskillnaden beror på.

  • Skillnad mellan sektorer

    Den högsta redovisade medianlönen finns i Statlig sektor, 55 700 kr per månad. Den lägsta finns i Privat sektor, 55 500 kr per månad. Skillnaden är 200 kr i månaden, 0,4 procent.

  • Skillnad mellan regioner

    Den högsta redovisade genomsnittslönen finns i Mellersta Norrland, 68 700 kr per månad. Den lägsta finns i Övre Norrland, 56 400 kr per månad. Spannet mellan regionerna för produktionschefer inom tillverkning, nivå 2 är 12 300 kr i månaden, 21,8 procent.

  • Yrkets storlek

    Omkring 11 500 personer är anställda som produktionschefer inom tillverkning, nivå 2. Det motsvarar 0,27 procent av alla anställda i lönestatistiken. Yrket är koncentrerat: 35 procent av de anställda finns i Västsverige.

Det här går inte att svara på med underlaget

  • Per åldersgrupp redovisas endast genomsnittslön, inte medianlön.
  • Per region redovisas endast genomsnittslön, inte medianlön.

Jämför din lön

Ange din månadslön före skatt. Välj gärna grupp – jämförelsen görs bara mot grupper där det finns statistik.

Annons

Lön för kvinnor och män

KönMedianlönGenomsnitt
Kvinnor58 200 kr60 500 kr
Män55 000 kr59 400 kr

Hur många jobbar som produktionschefer inom tillverkning, nivå 2?

Den officiella lönestatistiken visar att 11 500 personer är anställda som produktionschefer inom tillverkning, nivå 2 i Sverige (SSYK 1372). Siffran avser anställda som ingår i lönestatistiken – egenföretagare räknas inte in, och antalet är uppräknat från urvalet och avrundat av den officiella lönestatistiken.

Var i Sverige finns flest?

Flest arbetar i Västsverige, där 2 400 personer är anställda i yrket. Fördelning per riksområde:

  • Västsverige2 400 (35 %)
  • Sydsverige1 700 (25 %)
  • Småland med öarna1 300 (19 %)
  • Norra Mellansverige1 000 (15 %)
  • Övre Norrland420 (6 %)

Lön per sektor

Så mycket skiljer sig lönen mellan privat, kommunal och regional arbetsgivare.

Privat sektor

55 500 kr

Medianlön per månad

Statlig sektor

55 700 kr

Medianlön per månad

Lön efter ålder

Genomsnittslön kr/mån

Genomsnittlig lönenivå per åldersgrupp för produktionschefer inom tillverkning, nivå 2. Grupperna jämförs vid samma tidpunkt och följer inte samma personer över tid.

  • 25–34 år52 700 kr
  • 35–44 år58 400 kr
  • 45–54 år63 000 kr
  • 55–64 år60 100 kr

Staplarna är skalade för att visa skillnader – axeln börjar inte på noll.

Lön efter region

Genomsnittslön kr/mån

Skillnader i lönenivå mellan Sveriges riksområden.

  • Stockholm59 900 kr
  • Östra Mellansverige57 700 kr
  • Småland med öarna58 900 kr
  • Sydsverige57 300 kr
  • Västsverige61 200 kr
  • Norra Mellansverige62 600 kr
  • Mellersta Norrland68 700 kr
  • Övre Norrland56 400 kr

Staplarna är skalade för att visa skillnader – axeln börjar inte på noll.

Jämför med liknande yrken

Yrken med ungefär samma lön

Yrken vars medianlön ligger inom tio procent från produktionschefer inom tillverkning, nivå 2.

Vanliga frågor om lön som produktionschefer inom tillverkning, nivå 2

Vad tjänar en produktionschefer inom tillverkning, nivå 2?

Medianlönen för produktionschefer inom tillverkning, nivå 2 i Sverige är 55 500 kr per månad före skatt, och genomsnittslönen är 59 600 kr per månad. Beloppen avser heltidslön enligt Sveriges officiella lönestatistik, referensår 2025.

Vad är ingångslönen för en produktionschefer inom tillverkning, nivå 2?

Den officiella statistiken redovisar ingen särskild ingångslön för produktionschefer inom tillverkning, nivå 2. Den yngsta redovisade åldersgruppen, 25–34 år, har 52 700 kr per månad. Det ska inte tolkas som en faktisk ingångslön, eftersom ålder inte är samma sak som antal år i yrket.

Tjänar kvinnor eller män mer som produktionschefer inom tillverkning, nivå 2?

Kvinnor har 58 200 kr per månad och män 55 000 kr per månad i yrket. Skillnaden är 3 200 kr per månad. Skillnaden är inte justerad för exempelvis ålder, sektor, arbetstid eller andra faktorer och visar därför inte vad löneskillnaden beror på.

Vad blir lönen som produktionschefer inom tillverkning, nivå 2 efter skatt?

Lönerna i statistiken är bruttolöner, det vill säga före skatt. Med en månadslön på 55 500 kr beror nettolönen på kommunalskatten där du bor – räkna ut beloppet i Lönekolls kalkylator för lön efter skatt.

Var i Sverige tjänar produktionschefer inom tillverkning, nivå 2 mest?

Den högsta redovisade genomsnittslönen finns i Mellersta Norrland, 68 700 kr per månad. Den lägsta finns i Övre Norrland, 56 400 kr per månad. Skillnaden mellan högsta och lägsta redovisade region är 12 300 kr i månaden.

Vad är skillnaden mellan medianlön och genomsnittslön?

Medianlönen är mittenlönen i yrket, medan genomsnittslönen är summan av alla löner delat med antalet personer. Ett fåtal mycket höga löner kan dra upp genomsnittet. För produktionschefer inom tillverkning, nivå 2 är genomsnittet 59 600 kr och medianen 55 500 kr per månad.

Är lönen före eller efter skatt?

Alla belopp avser månadslön före skatt (bruttolön), omräknad till heltid så att deltidsanställda kan jämföras med heltidsanställda.

Sök ett annat yrke

Jämför lönen med vilket annat yrke som helst i statistiken.